Zajímavé odkazy

Aktuální informace

20. září 2014 - spuštěna registrace do soutěže

Historie soutěže

11. ročník soutěže ve sběru víček z PET lahví

V roce 2003 nás oslovili, zda-li nevíme, kdo vyměňuje víčka z PET-lahví za invalidní vozíky. Údajně, když někdo nasbírá 1 000 000 víček, tak za ně obdrží invalidní vozík. Zjišťovali jsme (i prostřednictvím týdeníku Ostrava), kdo tuto výměnu nabízí, ovšem bez úspěchu.

sberaci_small.jpg,


Zdálo se nám, že takové množství nasbíraných víček by nemělo skončit na skládce a chtěli jsme jej zužitkovat pro děti. Napadlo nás, že se z víček dají vyrábět hračky, skluzavky a další vybavení dětských hřišť, popřípadě něco užitečného. S tímto záměrem jsme oslovili všechny dostupné plastovny na Severní Moravě. Žádná z nich nechtěla víčka zpracovávat z důvodu nutnosti atestů, které by byly cenově mnohonásobně dražší než výroba plastů.

Velká dostupnost plastových víček z PET lahví nám připadala jako dobrá příležitost. Potenciál, který tato soutěž má je obrovský, protože cokoli kolem nás může být vyrobeno z recyklovaných víček.

Dokonce i plastová myš kterou teď držíte v ruce a pomocí které můžete hrát třeba poker zdarma.
Proto jsme hledali dále partnera, který by naše víčka zpracovával.

Víčka, vybrané od škol a školek v Moravskoslezském kraji jsme odvezli do firmy Purus v Kostelanech, která z nich vyrábí drť, zatravňovaní panely aj. Protože jsme získali mnoho kladných ohlasů , předali jsme sběr jako soutěž Radamoku (Rada dětí a mládeže Moravskoslezského kraje).

kilogramy_small.jpg, 17kB

Radamok uspořádal čtyři ročníky této soutěže. Od školního roku 2008/2009 je hlavním pořadatelem „Soutěže ve sběru víček z PET-lahví“ občanské sdružení S.K. a K.S. Dakota.

Soutěž probíhá v Moravskoslezském kraji od prvního ročníku, v 5.ročníku jsme soutěž rozšířili i do Olomouckého kraje.

Do roku 2014 jsme vozili víčka do plastovny Ekotrend Ludky s.r.o., která je zpracovávala na drť. (více na www.ekotrend.com v sekci produkty). Následně jsme spolupracovali s firmou Neoma s.r.o. Nedakonice u Uherského Hradiště. V letošním ročníku soutěže je našim partnerem společnost www.ekotradeplus.cz